Dawniej temu najpopularniejszym domowym przyrządem do treningu cardio był rower treningowy czy orbitrek. Wraz ze wzrostem popularności znanego serialu „House of Cards” coraz częściej decydujemy się na wioślarza. W jaki sposób trenować na nim w zdrowy i efektywny sposób?

Możliwości trenowania wioślarskiego

Trenowanie na ergometrze wioślarskim posiada wielką przewagę nad innymi rodzajami treningu. Dlatego że ćwiczymy na siedząco wioślarz będzie dobrą opcją dla osób z otyłością lub problemami stawowymi. Dodatkowo sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalamy więcej kalorii i rozwijamy więcej grup mięśniowych.

Najlepsza technika ćwiczenia na trenażerze wioślarskim

Na początku przygody z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Jednak wystarczy kilka wskazówek i będziesz miał możliwość bezpiecznie ćwiczyć na ergometrze wioślarskim.

Podstawą w treningu na ergometrze jest przybranie dobrej sylwetki w trakcie treningu. Utrzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem zapewnisz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Najważniejsza jest dobra sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji startowej.

Mądrze zaplanuj ćwiczenia

Trenując na ergometrze wioślarskim, jak w przypadku każdego ćwiczenia, najważniejszym aspektem będzie prawidłowa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeżeli będziesz codziennie zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, ekspresowo możesz doprowadzić do przetrenowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zacząć od jednego dnia treningu przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami przerwy.

Jaki ergometr kupić?

Wiesz już jak zacząć trening na ergometrze wioślarskim, więc jeżeli masz dostęp do urządzenia do dzieła. Jeśli ledwie co zastanawiasz się nad nabyciem ergometru, musisz mieć świadomość, że nie jest to zbyt tani przyrząd fitness. Wybitnie zrobione wioślarze to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie warto jednak oszczędzać, ponieważ ergometry wioślarskie takich marek jak Concept2 lub WaterRower to inwestycja na długi okres czasu. Ergometr wioślarski przy idealnej konserwacji wytrzyma kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment